Jakiego typu zabrudzenia pojawiają się na elewacji?
Jakiego typu zabrudzenia pojawiają się na elewacji?

Zadbana elewacja stanowi wizytówkę każdego domu. Zazwyczaj wygląda ona jednak doskonale tylko na początku. Każdy budynek, niezależnie od tego, z jakich materiałów zostało wykonane wykończenie, z biegiem czasu pokrywa się kurzem, osadem, pleśnią, a nawet grzybem. To, co pięknie prezentuje się po zakończeniu budowy, z czasem wymaga nie tyle co odnowienia, ale po prostu umycia. Powinniśmy o to zadbać raz na kilka sezonów.

Jakie zabrudzenia pojawiają się najczęściej na elewacji?

Istnieje kilka rodzajów zabrudzeń, które bez względu na wykończenie domu, pojawiają się na elewacjach. Są to:

  • kurz,
  • glony, porosty i mchy,
  • szare zabrudzenia,
  • białe wykwity.

Wszystkie możemy usunąć za pomocą środków do mycia elewacji lub skorzystać z usług firmy zajmującej się czyszczeniem elewacji. Samodzielne czyszczenie nie jest jednak trudne oraz nie powinno sprawić żadnych problemów.

Jak zmyć kurz z elewacji?

Tynk na elewacji ma charakterystyczną chropowatą powierzchnię, co sprzyja odkładaniu się kurzu, a także innych zabrudzeń. To z kolei przekłada się na fakt, że elewacja brzydko szarzeje. Odpowiednim sposobem na wyczyszczenie tego typu zabrudzeń będzie czyszczenie ciepłą wodą pod odpowiednim ciśnieniem. Najlepszy efekt możemy osiągnąć przy użyciu myjki ciśnieniowej.

Glony, porosty oraz mchy, czyli zielony nalot na elewacji

Podczas wali z zielonym nalotem niezwykle istotna jest regularność, konsekwencja oraz stosowanie preparatów biobójczych. Proces ten obejmuje kilka etapów. Pierwszy z nich to umycie elewacji wodą pod ciśnieniem, a drugi usunięcie zanieczyszczeń szczotką. Następnie należy sięgnąć po środki do mycia elewacji o działaniu glono- oraz grzybobójczym. Tak umytą ścianę warto zaimpregnować w celu zapobiegania kolejnemu osadzeniu się drobnoustrojów.

Białe wykwity - co z nimi?

Białe wykwity pojawiają się najczęściej na elewacji z klinkieru. Tego rodzaju zabrudzenia należy czyścić na sucho. Powstają w wyniku odparowywania zgromadzonej na zaprawie murarskiej wody, która była używana w celu powstawia warstwy ochronnej. W tym przypadku warto wybrać miękką ścierkę, która nie zarysuje elewacji. Przydadzą się także wszelkie środki do mycia elewacji przeznaczone do klinkieru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl