Porządki generalne krok po kroku – jak poradzić sobie z nadmiarem rzeczy i kurzem w domu?
Porządki generalne krok po kroku – jak poradzić sobie z nadmiarem rzeczy i kurzem w domu?

Generalne porządki warto przeprowadzać cyklicznie, by zachować zdrowe środowisko do życia i uniknąć rozwoju alergii. Często zapomina się o tym, ile rzeczy w ostatnich miesiącach udało nam się zgromadzić w domu. Niektóre faktycznie przydają się w codziennych obowiązkach, ale są też takie, które tylko zajmują miejsce i sprzyjają osadzaniu się kurzu. Dlatego raz na jakiś czas warto przeprowadzić w domu porządne sprzątanie, które na nowo pozwoli zaprowadzić ład w naszym mieszkaniu.

Jak rozpocząć porządki?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jakich akcesoriów do sprzątania nam potrzeba. Podczas porządków generalnych niekiedy będziemy potrzebować specjalistycznych środków czyszczących. Dzięki chemii profesjonalnej każdy z nas będzie miał możliwość usunięcia tych zabrudzeń, z którymi nie poradziła sobie woda i zwykłe środki czyszczące. Ponadto przed samym rozpoczęciem sprzątania dobrze jest zebrać wszelkie akcesoria, których będziemy potrzebować. Trzeba ocenić ich stan, a niekiedy wymienić na nowe. Dzięki temu sprzątanie będzie efektywne.

Kolejnym krokiem, który powinien być przeprowadzony podczas porządków generalnych jest segregacja wszystkich rzeczy oraz odłożenie ich na miejsce docelowe. Pozwoli to na uporządkowanie powierzchni, które do tej pory były zagracone i przepełnione rzeczami codziennego użytku. Dobrym pomysłem jest oznaczenie pudeł, w których zamierzamy przechowywać mniej potrzebne przedmioty. Część z nich zapewne schowamy w piwnicy, a pozostałe będą do rozdania lub wyrzucenia.

Po wstępnym uprzątnięciu powierzchni można przejść do odkurzania i mycia. Oprócz odkurzenia mebli, warto pamiętać o myciu okien. By cały proces był efektywny, trzeba wykorzystać dobry płyn do mycia szyb, który ma specjalnie opracowaną recepturę i zapobiega powstawaniu smug.

Jak zadbać o podłogi i dywany?

Ostatnim etapem prac porządkowych jest oczyszczenie podłóg i dywanów. Niezależnie od powierzchni, w domu powinno posiadać się środki dedykowane do danych materiałów, z jakich jest wykonana podłoga. Chemia gospodarcza pozwala na utrzymanie w porządku rozmaitych powierzchni. Warto zwrócić uwagę na stężenie wybranego preparatu, by uniknąć uszkodzenia drewna czy paneli.

Dywany powinny być prane przede wszystkim za pomocą specjalistycznego sprzętu, który można wypożyczyć lub kupić na własność. Jego obsługa na ogół nie jest skomplikowana. Alternatywą pozostaje pranie ręczne z wykorzystaniem detergentów. Dokładne dozowanie jest tu szczególnie ważne, gdyż niektóre dywany są bardzo delikatne i wymagają odpowiednich proporcji środka do czyszczenia. Jeśli istnieje taka możliwość, to można zapoznać się ze składem włosia czyszczonego dywanu i pod tym kątem dobrać chemię gospodarczą przeznaczoną do dywanów.

Gdy ten etap porządków generalnych został już ukończony, warto raz jeszcze przejrzeć wszelkie załamania w meblach oraz przy ramach okiennych. Może się okazać, iż w nawale zajęć niektóre części mieszkania zostały pominięte. Taki obchód pomoże zamknąć cały proces sprzątania i utwierdzi nas w przekonaniu, iż wszystkie kąty zostały sprzątnięte.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl