Sprawdź, jak skutecznie prać dywany
Sprawdź, jak skutecznie prać dywany

Czysty i pachnący dywan z pewnością będzie ozdobą każdego domu. Jak jednak radzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami i plamami? To nie musi być trudne. Sprawdź najskuteczniejsze sposoby na pranie dywanów.

Czyszczenie domowymi sposobami

Najpopularniejszym domowym środkiem do prania dywanów jest mieszanka wody i octu w proporcji 2:1. Ten sposób pozwoli nam usunąć drobne plamy, najefektywniej te, które są najbardziej świeże. Do usuwania uporczywych plam z wina polecana jest również soda oczyszczona. Rozrabiamy ją z wodą tak, aby osiągnęła konsystencje pasty i zostawiamy na kilka minut.

Tego typu sposoby nie poradzą sobie jednak z tłustymi plamami. Jednym z dobrych domowych sposobów jest zastosowanie mąki ziemniaczanej, którą w miejscu plamy najlepiej zostawić na kilka godzin. Po ustalonym czasie powinniśmy po prostu odkurzyć dywan.

Przedstawione sposoby były znane już naszym babciom. Są naturalne i nie mają wpływy na otaczające nas środowisko. Nie zawsze jednak uda nam się osiągnąć nimi zamierzony efekt.

Środki do zadań specjalnych

Na bardzo stare lub uporczywe plamy najlepszym sposobem będzie chemia profesjonalna. Specjalnie dobrany preparat pozwoli nam pozbyć się zabrudzeń i pozostawi dywan czystym i pachnącym.

Wśród środków chemicznych dużą popularnością cieszą się proszki do dywanów. Najłatwiej dostępne i najłatwiejsze w użyciu są te, które po zastosowaniu możemy usunąć zwykłym odkurzaczem. Profesjonalne proszki, które odznaczają się dużo wyższa skutecznością, wymagają już zwykle zastosowania specjalistycznego sprzętu.

W warunkach domowych możemy również zdecydować się na prostą w użyciu piankę. Jej działanie jest delikatniejsze niż proszku, przez co czyszczenie dywanu wymaga więcej czasu. W przypadku niewielkich plam lub delikatnych zabrudzeń, powinna poradzić sobie znakomicie.

Do użytku domowego jak i profesjonalnego nie zabraknie również szamponów piorących. Tutaj mamy całą gamę produktów, które wymagają zwykłego lub profesjonalnego odkurzacza. Podczas zastosowania musimy też pamiętać, że dywan będzie potrzebował miejsca do wyschnięcia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl