Wiosenne mycie okien – jak się za nie zabrać?
Wiosenne mycie okien – jak się za nie zabrać?

Przed nami długo wyczekiwana wiosna, a wraz z nią coroczne porządki oraz ważny punkt na liście obowiązków – mycie okien. Nieważne, czy zima była długa i mroźna, czy raczej przypominała arktyczną wiosnę – na pewno dała się we znaki naszym oknom. Mimo, że materiały i technologie wykorzystane do produkcji ram, szyb, okuć i uszczelek gwarantują nam komfort użytkowania na długie lata, pamiętajmy, że regularne mycie oraz odpowiednia konserwacja również mają ogromne znaczenie dla zachowania prawidłowych parametrów okien.

Najważniejszą funkcją okien jest izolacja wnętrza domu od różnych warunków atmosferycznych. Promienie UV, deszcz i mróz sprawiają, że osadzające się na szybach zabrudzenia zatrzymują wiosenne promienie słoneczne i po prostu nie wpuszczają ich do mieszkania. Widok ciepłego wiosennego słońca, przedzierającego się poprzez brudne i zasmużone okna, może być powodem do frustracji. Dlatego wielu z niecierpliwością wypatruje pierwszych wiosennych dni, aby rozprawić się z tym, co zima pozostawiła na ich szybach i ramach okiennych.

Jak odpowiednio zabrać się do wiosennego mycia okien? Kluczem do sukcesu jest zaopatrzenie się w przydatne akcesoria do mycia okien oraz niezbędne środki czyszczenia i pielęgnacji. Sprawnie przeprowadzony zabieg czyszczenia i konserwacji zapewni nam spokój na kilka miesięcy.

Wybór odpowiednich narzędzi oraz preparatów

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Brak niezbędnych akcesoriów do czyszczenia może zakończyć się marnymi efektami naszej pracy. Podstawowe akcesoria do mycia okien, to przede wszystkim odpowiednie płyny do mycia szyb, środki konserwujące i natłuszczające do ram i uszczelek oraz ściereczki do wycierania na mokro i sucho lub, w zależności od preferencji, gumowa ściągaczka do szyb. Konserwację należy zacząć od dokładnego wyczyszczenia ram oraz szyb, najlepiej sprawdzonym płynem, który odtłuści i nabłyszczy szkło, nie pozostawiając na nim smug, na przykład płynem Clinex do szyb. Potem można przystąpić do konserwacji ram oraz uszczelek przy użyciu specjalnych środków. Najlepiej skorzystać z zaleceń oraz preparatów polecanych przez producenta okien. W przypadku ram wykonanych z PVC środek przeznaczony do czyszczenia nie powinien zawierać rozpuszczalników ani substancji działających ścierająco, gdyż może spowodować nieodwracalne uszkodzenia lub przebarwienia na czyszczonej powierzchni. Należy również zachować czujność podczas nakładania środków do konserwacji uszczelek – zbyt tłuste lub silnie reagujące preparaty mogą sprawić, że kauczuk, z którego wykonane są uszczelki, ulegnie zmatowieniu i skruszeniu. Ważne jest, aby nadmiar nałożonego preparatu starannie usunąć miękką ściereczką.

Wybór odpowiedniego terminu

Nie bez powodu wiosna jest najlepszym czasem na przywrócenie okien do świetności. Pomijając fakt, że po zimie okna rzeczywiście wymagają porządnego i gruntownego wyczyszczenia, to właśnie wiosną temperatura na zewnątrz oraz intensywność słońca pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów. Zimą, gdy temperatura spada mocno poniżej zera, mycie okien może doprowadzić do powstania uszkodzeń. Natomiast w upalne dni, woda na powierzchni ram i szyb wysycha zbyt szybko. Tworzą się wtedy nieefektowne zacieki i smugi, które mogą zniweczyć naszą pracę.

Kiedy już wybierzemy dogodny termin wiosennego czyszczenia oraz skompletujemy niezbędny sprzęt, to nic już nie stoi na przeszkodzie, aby przystąpić do dzieła. W pojedynkę, we dwoje, czy w grupie – najważniejsze, aby wiosenne mycie okien nie kojarzyło się ze żmudną i nieprzyjemną pracą. Odpowiednie przygotowanie to podstawa sukcesu i zadowolenia z dobrze wykonanego zadania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl