ABC czyszczenia podłóg drewnianych
ABC czyszczenia podłóg drewnianych

Podłogi z drewna to klimatyczny akcent w pomieszczeniu. Wiedza o tym, jak je czyścić, jest koniecznością, bo – chociaż podłoga z drewna jest wytrzymała – wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji. Zabezpieczenie posadzki i właściwy sposób czyszczenia pozwolą przedłużyć jej żywotność.

Codzienna pielęgnacja

Pierwszym krokiem do lśniącej podłogi jest utrzymanie jej w czystości na co dzień. Szczególnie miejsca o zwiększonym natężeniu ruchu (np. kuchnia, korytarz) powinny być regularnie zamiatane i odkurzane – drobinki piasku mogą bowiem doprowadzić do zmatowienia i zarysowania podłogi. Częstotliwość wykonywania tych czynności musi być dostosowana również do czynników takich jak obecność zwierząt, wilgoci, bliskość okien, drzwi wejściowych. Raz lub dwa razy w tygodniu należy myć podłogi, używając przy tym miękkiego mopa z mikrofibry.

Dokładne czyszczenie

Czasami konieczne jest dokładniejsze czyszczenie z użyciem profesjonalnej chemii do podłóg. W tym celu należy użyć mopa do podłóg drewnianych i środka do czyszczenia, rozcieńczonego zgodnie z instrukcją na etykiecie. Zbyt duża wilgoć jest wrogiem podłóg drewnianych, dlatego szczególnie ważne jest, aby dokładnie wycisnąć nadmiar wody z mopa.

Usuwanie plam

 W przypadku pojawienia się plam i uporczywych zabrudzeń metoda czyszczenia musi być dostosowana do rodzaju zabrudzenia oraz typu podłogi.

  • W przypadku tłustej plamy należy przetrzeć obszar miękką szmatką i kroplą płynu do mycia naczyń, aby rozłożyć tłuszcz. Następnie spłukać czystą, ciepłą wodą.
  • W przypadku brudnych zadrapań na wilgotną gąbkę należy nałożyć 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i przetrzeć w określonym miejscu.
  • W przypadku śladów po piętach można zastosować cienką wełnę stalową i wetrzeć wosk do podłóg.
  • W przypadku ciemnych plam zastosować warto wosk do podłóg oraz cienką wełnę stalową. Jeśli to nie poskutkuje, można nałożyć 1 łyżkę octu i pozwolić mu namoczyć się w drewnie na około godzinę. Następnie spłukać.
  • W przypadku uporczywych plam warto lekko przeszlifować podłogę cienkim papierem ściernym, wyczyścić ją drobnoziarnistą wełną stalową, a następnie polerować olejem pasującym do naturalnego koloru podłogi.

Poświęcenie czasu na pielęgnację drewnianej podłogi jest kluczem do przedłużenia jej trwałości. Jeśli odpowiednio zadba się o swoją posadzkę, będzie ona służyć przez długie lata.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl